Advokat ili odvjetnik – koja je razlika?

Advokat-odvjetnik-cakovec
Odvjetnici tra 07, 2020

Advokat

Advokat * dolazi od latinske riječi advocare što znači prizivati, dozivati, to je odvjetnik, branitelj ili zastupnik, za žensko rod se rabi advokatkinja ili advokatica; advokatura može biti u značenju vršenja odvjetničkog posla ili pak može označavati odvjetničku pisarnicu.

Odvjetnik

Odvjetnik **, žensko rod odvjetnica, množina odvjetnici, je pravnik koji ovlašteno pruža pravu pomoć strankama i zastupa ih na sudu; državni odvjetnik je državni dužnosnik ovlašten na postupanje protiv počinitelja kažnjivih djela te na podnošenje pravih sredstava za zaštitu ustavnosti i zakonitosti

Odvjetništvo

Odvjetništvo *** je djelatnost pružanja pravne pomoći strankama u prvom značenju ili pak skup svih odvjetnika u drugom značenju.

To je ujedno i pravna disciplina koja se bavi zastupanjem klijenata na sudu ; odvjetnička struka, posao

Zakon-o-odvjetnistvu

Zakon o odvjetništvu

Zakon o odvjetništvu uređuju ustrojstvo i djelovanje odvjetništva kao neovisne i samostalne službe koja osigurava pružanje pravne pomoći fizičkim i pravnim osobama u ostvarivanju i zaštiti njihovih prava i pravnih interesa.

Odvjetnici smiju pružati sve oblike pravne pomoći, a osobito  davati pravne savjete, sastavljati isprave (ugovore, oporuke, izjave i dr.), sastavljati tužbe, žalbe, prijedloge, zahtjeve, molbe, izvanredne pravne lijekove i druge podneske te  zastupati stranke.

Odvjetnici su dužni pružati pravnu pomoć savjesno, sukladno Ustavu Republike Hrvatske, zakonima, statutu i drugim općim aktima Komore, te Kodeksu odvjetničke etike.

Odvjetnik – prava i dužnosti

Odvjetnici imaju pravo i dužnost u granicama zakona i dobivenih ovlasti poduzimati sve što po njihovoj ocjeni može koristiti stranci kojoj pružaju pravnu pomoć.

U zastupanju stranaka odvjetnika smije zamijeniti drugi odvjetnik te  odvjetnički vježbenik koji radi u njegovom uredu ili uredu odvjetnika koji ga zamjenjuje.

Odvjetnik je dužan pružiti pravnu pomoć stranci koja mu se obrati, a smije je uskratiti samo zbog razloga koje propisuju zakon, statut Komore i Kodeks odvjetničke etike.

Odvjetnik je dužan uskratiti pružanje pravne pomoći:

– ako je on ili koji drugi odvjetnik koji je radio ili radi u istom uredu u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana zastupao protivnu stranku ili obje stranke, dao im pravni savjet ili od njih primio uputu,

– ako je u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana radio kao odvjetnički vježbenik kod odvjetnika koji je zastupao protivnu stranku,

– ako je u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana radio kao sudac, državni odvjetnik ili kao službena osoba u upravnom ili drugom postupku

– u drugim slučajevima predviđenim zakonom, statutom Komore i Kodeksom odvjetničke etike

odvjetnicka-tajna-odvjetnik-čakovec

Što je odvjetnička tajna?

Odvjetnik je dužan, sukladno zakonu, čuvati kao odvjetničku tajnu sve što mu je stranka povjerila ili što je u zastupanju stranke na drugi način saznao.

Odvjetničku tajnu dužne su čuvati i druge osobe koje rade ili su radile u odvjetničkom uredu.

Pravna pomoć

Trebate li pomoć odvjetnika, obratite nam se s povjerenjem – Tomislav Strniščak – odvjetnik, Čakovec.

 

(*) Izvor Rječnik stranih riječi , TUĐICE I POSUĐENICE, Bratoljub Klaić, Školska Knjiga Zagreb, 2007. godina

(**) Izvor Rječnik hrvatskog jezika , Leksikografski zavod Miroslav Krleža i Školska knjiga, Zagreb 2000. godina

(***) Izvor Rječnik hrvatskog jezika , Leksikografski zavod Miroslav Krleža i Školska knjiga, Zagreb 2000. godina

  • Advokat
  • odvjetnička tajna
  • Odvjetnik
  • Odvjetništvo
  • Pravna pomoć
  • Zakon o odvjetništvu
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se