Ništavost ženidbe

Obiteljsko pravo stu 29, 2021

Zanima Vas što je ništavost ženidbe i koje su pretpostavke iste? Kada možete pokrenuti postupak utvrđivanja ništavosti ženidbe?  U ovome članku ćete naći više informacija o tome.

Ništavost ženidbe – kakva je ženidba valjana?

Prema Zakoniku kanonskoga prava ženidbom se smatra trajna zajednica između muške i ženske osobe usmjerena na rađanje djece stanovitom spolnom suradnjom. Valjanom ženidbom smatra se ženidba koju su sklopile osobe kanonski sposobne za ženidbu, koje su imale pravu ženidbenu privolu i koje su ženidbu sklopile u zakonitom kanonskom obliku. S time da je bitno napomenuti da Zakonik kanonskog prava ne poznaje pojam “poništenja” ili “rastave” ženidbe, već parnice za proglašenje ništavosti ženidbe i parnice rastave ženidbenih drugova. Kada se radi o rastavi ženidbenih drugova riječ je o običnoj rastavi koja sa sobom donosi privremenu obustavu ili konačni prekid zajedničkoga ženidbenoga života, no, postupak rastave ženidbenih drugova uz trajanje ženidbene veze ne daje strankama mogućnost sklapanja nove crkvene ženidbe.

Kao što je već spomenuto ženidba se temelji na trima bitnim elementima, odnosno tri pretpostavke trebaju biti ispunjene:

1) pravna sposobnost osoba koje sklapaju ženidbu

2) davanje valjane privole od strane obaju supruga

3) održavanje kanonskoga oblika prema načinima određenima od Crkve.

Dakle, radi se o osobnoj sposobnosti stranaka, ženidbenoj privoli i kanonskom obliku.

Uvjeti za crkveni razvod braka

Ništavost ženidbe – nesposobnost stranaka za sklapanje ženidbe

Postoji dvanaest zapreka koje čine osobu nesposobnom za valjano sklapanje ženidbe. Zapreka je takva vrsta smetnji koja izvjesnim osobama, zbog neke njihove osobne vlastitosti ili svojstva ili manjka, ne dopušta sklapanje valjane ženidbe.

Postoje četiri skupine ženidbenih zapreka: zapreke koje se odnose na fizičku nesposobnost, zapreke koje se odnose na pravnu nesposobnost, zapreke koje se odnose na neko kažnjivo djelo i zapreke koje se odnose na neki rodbinski odnos.

Ništavost ženidbe – zapreke koje se odnose na fizičku nesposobnost

Zapreke koje se odnose na fizičku nesposobnost odnose se na pomanjkanje životne dobi. Zakonikom kanonskoga prava propisano je kako muška osoba prije navršene šesnaeste godine života, a ženska osoba prije navršene četrnaeste godine ne mogu sklopiti valjanu ženidbu. Druga zapreka koja se odnosi na fizičku nesposobnost je prethodna (prije privole) i trajna spolna nemoć. Zakonik kanonskoga prava propisuje kako prethodna i trajna nemoć za spolni čin, ili kod muške osobe ili kod ženske osobe, bilo apsolutna bilo relativna, po samoj svojoj naravi čini ženidbu nevaljanom.

Ništavost ženidbe – zapreke koje se odnose na pravnu nesposobnost

Zapreke koje se odnose na pravnu nesposobnost su prijašnja ženidbena veza, različitost vjere, sveti red i javni doživotni zavjet čistoće u redovničkoj ustanovi. Zakonikom kanonskog prava propisano je kako nevaljano pokušava ženidbu tko je vezan vezom prijašnje, premda neizvršene ženidbe. Iako je prijašnja ženidba nevaljana ili razriješena s bilo kojeg razloga, nije dopušteno sklopiti drugu prije nego se zakonito i sigurno utvrdi ništavost ili razrješenje prve. Nadalje, nije valjana ženidba između dviju osoba od kojih je jedna krštena u Katoličkoj Crkvi ili je u nju primljena i nije formalnim činom od nje otpala, a druga nije krštena. Također, nevaljano pokušavaju ženidbu oni koji su primili svete redove i koji su vezani javnim doživotnim zavjetom čistoće u redovničkoj ustanovi.

Ništavost ženidbe – zapreke koje se odnose na neko kažnjivo djelo

Zapreke koje se odnose na neko kažnjivo djelo obuhvaćaju otmicu ili zadržavanje ženske osobe radi sklapanja ženidbe i zločin brakoubojstva. Zakonik kanonskog prava propisuje kako između muške osobe i radi sklapanja ženidbe otete ili barem zadržavane ženske osobe ne može biti nikakve ženidbe, osim ako poslije ženska osoba odijeljena od otmičara i smještena na sigurno i slobodno mjesto od svoje volje izabere ženidbu. Tko radi sklapanja ženidbe s određenom osobom ubije njezina ženidbenog druga ili svoga ženidbenog druga, nevaljano pokušava tu ženidbu. Nevaljano također međusobno pokušavaju ženidbu oni koji su usmrtili ženidbenog druga fizičkim ili moralnim sudjelovanjem.

Zapreke koje se odnose na neki rodbinski odnos

Zapreke koje se odnose na neki rodbinski odnos obuhvaćaju zapreku u vidu krvnog srodstva, tazbine, javne ćudorednosti i zakonskog srodstva. Zakonikom kanonskog prava propisano je da u ravnoj lozi krvnoga srodstva nevaljana je ženidba među svim precima i potomcima, bilo zakonitim bilo naravnim, u pobočnoj lozi nevaljana je sve do četvrtoga stupnja uključivo. Tazbina u ravnoj lozi čini ženidbu nevaljanom u svakom stupnju. Zapreka javne ćudorednosti nastaje iz nevaljane ženidbe, pošto je uspostavljen zajednički život ili iz općepoznatog ili javnog priležništva; zapreka čini ženidbu nevaljanom u prvom stupnju ravne loze između muške osobe i krvnih srodnika ženske osobe, i obratno. Nadalje, ne međusobno valjano sklopiti ženidbu oni koji su vezani zakonskim srodstvom, nastalim iz posvojenja, u ravnoj lozi ili u drugom stupnju pobočne loze.

Ništavost ženidbe zbog ženidbene privole

Ipak, u praksi, najčešći razlog pokretanja parnice za utvrđivanje nevaljanosti ženidbe jest neki nedostatak u ženidbenoj privoli. Privola je susret dviju ili više volja zbog utemeljenja i uređenja nekog zajedničkog pravnog odnosa i čin volje kojim muška i ženska osoba neopozivim savezom sebe uzajamno predaju i primaju da uspostave ženidbu. Ženidba nastaje privolom pravno sposobnih osoba i  ne može ju nadomjestiti nikakva ljudska vlast. Ženidbena privola mora biti osobna, unutarnja i izvanjska, slobodna, promišljena, namjerna, potpuna, uzajamna, istodobna i neopoziva. Privola je najvažniji element ženidbe nakon koje nastaje ženidba kao trajno stanje. Bez očitovanja pravni čin ne može postojati i ona se mora ostvariti u pravnom obliku propisanim zakonom jer je ženidba, pod društvenim aspektom, jedan od najvažnijih i najzahtjevnijih čina muža i žene.

Nedostaci u ženidbenoj privoli

Postoji više razloga zbog kojih ženidbena privola može biti nevaljana. Nedostaci u ženidbenoj privoli mogu biti nedostaci slobode u privoli, odnosno privola učinjena zbog prisile ili velikoga straha koji je nanesen izvana, pa i nenamjerno, tako da je netko prisiljen izabrati ženidbu da bi ga se oslobodio. Nadalje, nevaljana je privola koju je dala osoba koja je zavedena, zbog zadobivanja privole, zlonamjernom prijevarom o nekoj osobini druge stranke koja po svojoj naravi može teško narušiti zajednicu ženidbenoga života. Ženidbu čini nevaljanom i zabluda u osobi, kao i zabluda u osobini osobe, ako druga stranka izravno i u prvom redu sklapa s njom ženidbu zbog te osobine.

Privola može biti nevaljana ako su je dali oni koji ne posjeduju dovoljnu uporabu razuma; oni koji boluju od teškog manjka prosuđivanja o bitnim ženidbenim pravima i dužnostima koje treba uzajamno davati i primati; oni koji zbog razloga psihičke naravi ne mogu preuzeti bitne ženidbene obveze, kao što su doživotna vjernost, zajedništvo svega života te rađanje i odgajanje potomstva. Nevaljano sklapa ženidbu ako jedna ili druga, odnosno jedna i druga stranka u slavljenju ženidbe pozitivnim činom volje isključi samu ženidbu; ako jedna ili druga, odnosno jedna i druga stranka u slavljenju ženidbe pozitivnim činom volje isključi neki bitni sastavni dio ženidbe: dobro vjernosti, dobro rađanja i odgajanja djece, dobro supruga; ako jedna ili druga, odnosno jedna i druga stranka u slavljenju ženidbe pozitivnim činom volje isključe neko bitno svojstvo ženidbe, kao što je jednost ženidbe, iz koje proizlazi obveza vjernosti, ili nerazrješivost ženidbe, iz koje proizlazi obveza doživotnosti.

Nedostaci u kanonskom obliku

Nedostaci kanonskoga oblika odnose se na formu sklapanja sakramenta ženidbe, pa su tako valjane samo one ženidbe koje se sklope pred prisutnim mjesnim ordinarijem ili župnikom, ili svećenikom ili đakonom koje ovlasti jedan od njih dvojice, kao i pred dvojicom svjedoka i to prema pravilima navedenim u kanonima Zakonika kanonskoga prava.

Ako Vas zanima nešto više o temi rastava braka i skrbništvo nad djetetom, pročitajte ovaj članak.

 

Treba Vam odvjetnik za crkveni razvod braka ili pravni savjet, obratite nam se s povjerenjem.

 

  • Nedostaci u ženidbenoj privoli
  • Zapreke
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se