Odgovornost projektanta

Obvezno pravo stu 29, 2021

Odgovornost projektanta propisana je Zakonom o gradnji (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19) te je projektant odgovoran da projekt koji je izradio ispunjava propisane uvjete, da je građevina projektirana u skladu s lokacijskom dozvolom, odnosno uvjetima za građenje građevina propisanim prostornim planom te da ispunjava temeljne zahtjeve za građevinu, zahtjeve propisane za energetska svojstva zgrada i druge propisane zahtjeve i uvjete.

Odgovornost projektanta- Gradnja i građenje

Sukladno Zakonu o gradnji gradnja je projektiranje i građenje građevina te stručni nadzor građenja, a građenje je izvedba građevinskih i drugih radova, uključujući pripremne, zemljane, konstruktorske, instalaterske, završne radove te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja, a kojima se gradi nova građevina, rekonstruira, održava ili uklanja postojeća građevina. S druge strane ugradnja je izvedba građevinskih i drugih radova kojim se povezuju građevni proizvodi, instalacije ili postrojenja tako da postaju sastavni dio građevine i ne mogu se bez uklanjanja ili bez utjecaja na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu odvojiti od građevine

Odgovornost odvjetnika za štetu

Sudionici u gradnji

Sudionici u gradnji su investitor, projektant, izvođač, nadzorni inženjer i revident. Investitor je pravna ili fizička osoba u čije ime se gradi građevina, a projektant je fizička osoba koja prema posebnom zakonu ima pravo uporabe strukovnog naziva ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer. Izvođač je osoba koja gradi ili izvodi pojedine radove na građevini, a nadzorni inženjer je fizička osoba koja prema posebnom zakonu ima pravo uporabe strukovnog naziva ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer i provodi u ime investitora stručni nadzor građenja. Konačno, revident je fizička osoba ovlaštena za kontrolu projekata prema propisu kojim se uređuje udruživanje u komoru arhitekata i komore inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju.

Važno je znati kako se u projektiranju i građenju građevina te izvođenju radova investitor, projektant i izvođač imaju dužnost pridržavati se svih propisa i pravila struke koji se odnose na njihovo građenje te se iste ne smiju projektirati, graditi, odnosno izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili na drugi način protivno prostornom planu.

Odgovornost projektanta

Kao što smo naveli u prethodnom odlomku ovog stručnog članka projektant je fizička osoba koja prema posebnom zakonu ima pravo uporabe strukovnog naziva ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer.

Odgovornost projektanta sastoji se u tome da on odgovara za projekt koji je izradio ispunjava propisane uvjete, da je građevina projektirana u skladu s lokacijskom dozvolom, odnosno uvjetima za građenje građevina propisanim prostornim planom te da ispunjava temeljne zahtjeve za građevinu, zahtjeve propisane za energetska svojstva zgrada i druge propisane zahtjeve i uvjete. Pritom valja znati kako projektant koji je izradio izmjene ili dopune glavnog projekta, odnosno izvedbenog projekta odgovara i za cijeli glavni projekt, odnosno izvedbeni projekt.

Što ako u projektu sudjeluje više projektanta?

U slučaju da u određenom projektu sudjeluje više projektanta tada je za cjelovitost i međusobnu usklađenost projekata odgovoran glavni projektant. Glavni projektant može biti istodobno i projektant jednog od dijelova glavnog projekta, određuje ga investitor ugovorom o projektiranju ili druga osoba određena tim ugovorom. Pri projektiranju građevina namijenjenih za rad projektanti su obvezani u glavnom projektu primijeniti odgovarajuće propise zaštite na radu. Investitor, odnosno projektant ima obvezu uz glavni projekt dostaviti elaborat zaštite na radu koji obuhvaća i razrađuje način primjene propisa zaštite na radu u glavnom projektu.

Prekršaji projektanta

Prekršajna odgovornost projektanta u slučaju počinjenja prekršaja postoji u slučaju da projektirana građevina nije projektirana u skladu s lokacijskom dozvolom, odnosno uvjetima za građenje građevina propisanim prostornim planom, ne ispunjava temeljne zahtjeve za građevinu, zahtjeve propisane za energetska svojstva zgrada ili druge propisane zahtjeve i uvjete.

Nadalje, ako projekt ne sadrži sve propisane dijelove, odnosno ako nije izrađen u skladu s Zakonom o gradnji, propisima donesenim na temelju Zakona o gradnji i posebnim propisima, te pravilima struke u pogledu pitanja koja nisu uređena Zakonom o gradnji ili spomenutim propisima. Projekti također moraju sadržavati sve propisane dijelove te moraju biti izrađeni tako da se, ovisno o namjeni i razini razrade, ispunjava njihova svrha, a izrađuju se na hrvatskom jeziku latiničnim pismom.

Također, prekršajna odgovornost projektanta postoji ako projekt nije izrađen tako da je onemogućena promjena njihova sadržaja, odnosno zamjena njihovih dijelova, ako izvedbeni projekt nije izrađen u skladu s glavnim projektom i ako se na tehnički pregled ne odazove njezin predstavnik. Za navedene prekršaje propisana je kazna između 25.000,00 do 50.000,00 kuna, a u slučaju ako u projektiranju sudjeluje više projektanata, a projekt nije cjelovit i međusobno usklađen projektanti će se kazniti novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna.

Prekršaji u vezi s kontrolom projekta

Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 30.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj revident ako obavlja kontrolu projekata, a nije za to ovlašten, ako projekt ili dio projekta za koji je proveo kontrolu i dao pozitivno izvješće ne udovoljava zahtjevima iz Zakona o gradnji, posebnih zakona i propisa donesenih na temelju tih zakona, tehničkih specifikacija i pravila struke u pogledu kontroliranog svojstva

Nadalje, ako obavi kontrolu projekta u čijoj je izradi u cijelosti ili djelomično sudjelovao ili ako je taj projekt u cijelosti ili djelomično izrađen ili nostrificiran u pravnoj osobi u kojoj je zaposlen i ako ne sastavi pisano izvješće o kontroli projekta i ne ovjerovi dijelove projekta na propisani način te ako upisom u građevinski dnevnik ne potvrdi provedbu pregleda radova.

Odgovornost projektanta u sudskoj praksi

Presudom Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, poslovni broj: Pž-855/94 od 12.12.1995. godine odlučeno je:

„Izvođač i projektant odgovaraju solidarno naručiocu ili drugom stjecaocu za nedostatke u izradi građevine koji se tiču njezine solidnosti koji se pokažu za vrijeme od deset godina od predaje i primitka radova.“

Odgovornost za bitne zahtjeve za građevinu

Sukladno odredbama Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 78/15, 29/18) izvođač odgovara za nedostatke građevine koji se tiču ispunjavanja zakonom određenih bitnih zahtjeva za građevinu ako se ti nedostaci pokažu za vrijeme od 10 godina od predaje i primitka radova. Također, izvođač odgovara i za nedostatke zemljišta na kojem je podignuta građevina, koji bi se pokazali za vrijeme od 10 godina od predaje i primitka radova, osim ako elaboratom o geotehničkim istražnim radovima ili drugom odgovarajućom ispravom nije utvrđeno da je zemljište podobno za građenje, a tijekom građenja se nisu pojavile okolnosti koje dovode u sumnju osnovanost navedenih isprava. Navedena ogovornost izvođača je bitna jer u tom slučaju postoji i odgovornost projektanta ako nedostatak građevine ili zemljišta potječe od nekog nedostatka u projektu.

Odgovornost projektanta- Dužnost obavješćivanja i gubitak prava

Važno je znati kako naručitelj ili drugi stjecatelj ima dužnost o nedostacima obavijestiti izvođača, projektanta ili osobu koja obavlja nadzor u roku od 6 mjeseci otkad je nedostatak utvrdio, inače gubi pravo da se na taj nedostatak pozove. Navedeno pravo naručitelja ili drugog stjecatelja prema izvođaču, odnosno projektantu po osnovi njihove odgovornosti za nedostatke prestaje za jednu godinu rčunajući od dana kad je naručitelj, odnosno stjecatelj obavijestio projektanta, odnosno izvođača o nedostatku.

Odgovornost projektanta – Regresi

U slučaju kad su za štetu odgovorni izvođač, projektant i osoba koja obavlja nadzor, odgovornost svakog od njih određuje se razmjerno njihovoj krivnji, a projektant kojem je povjeren i nadzor nad izvođenjem planiranih radova odgovara i za eventualne nedostatke u izvedenim radovima nastale krivnjom izvođača, ako ih je mogao opaziti savjesnim nadgledanjem radova, ali ima pravo zahtijevati od izvođača odgovarajuću naknadu. Pritom valja znati kako izvođač koji je naknadio štetu nastalu zbog nedostatka u izvedenim radovima ima pravo zahtijevati naknadu od projektanta u onoj mjeri u kojoj nedostaci u izvedenim radovima potječu od nedostataka u glavnom projektu.

Ako Vas zanima nešto više o izvršnoj građevinskoj dozvoli, pročitajte ovaj članak. 

Treba Vam odvjetnik ili pravni savjet, obratite nam se s povjerenjem.

  • Prekršaji
  • Regresi
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se