Žalba susjeda na građevinsku dozvolu

Odvjetnik za građevinski spor
Stvarno pravo stu 22, 2020

Svi su upoznati sa činjenicom da nije dozvoljeno građenje građevina bez posebnih dozvola, točnije bez građevinske dozvole. No znate li kako se ishodi građevinska dozvola i tko je sve stranka u postupku?! Građevinsku dozvolu izdaje tijelo graditeljstva na pisani zahtjev investitora. U postupku izdavanja građevinske dozvole tijelo graditeljstva poziva na uvid u spis predmeta, a poziv se upućuje vlasnicima susjednih nekretnina, koji vlasnici su se dužni u roku od 8 dana izjasniti da li su suglasni s građenjem ili istaknuti primjedbe na građenje. Po provedenome postupku, ukoliko tijelo graditeljstva utvrdi da zahtjev ispunjava sve uvijete, isto će izdati građevinsku dozvolu, na koju postoji mogućnost izjavljivanja žalbe, pa je tako dopuštena i žalba susjeda na građevinsku dozvolu.

Građevinska dozvola čakovec

Što je građevinska dozvola te kada nastaje potreba za njezinim izdavanjem?

Sukladno Zakonu o gradnji (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19; nadalje: Zakon o gradnji), građenju/rekonstrukciji građevine može se pristupiti na temelju pravomoćne građevinske dozvole, a graditi se mora u skladu s tom dozvolom. Međutim, investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršne građevinske dozvole.

Zakon dalje navodi da se građevinska dozvola izdaje za:

– građenje cijele građevine,

– izvođenje radova na postojećoj građevini propisanih Zakonom o gradnji,

– građenje jedne ili više cjelovitih građevina složene građevine (etapa) određenih lokacijskom

dozvolom,

– jednu ili više faza pojedine građevine određenih lokacijskom dozvolom.

Sastavni dio građevinske dozvole je glavni projekt kao skup međusobno usklađenih projekata kojima se daje tehničko rješenje građevine i dokazuje ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu te drugih propisanih i određenih zahtjeva i uvjeta, a što na njemu mora biti navedeno i ovjereno po tijelu graditeljstva.

Građevinski spor odvjetnik

Postupak izdavanja građevinske dozvole?

Postupak izdavanja građevinske dozvole započinje podnošenjem zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole. Zahtjev podnosi investitor u elektroničkom obliku putem sustava eDozvola ili nadležnom upravnom tijelu velikog grada, Grada Zagreba ili županije, nadležnom za upravne poslove graditeljstva, ovisno o mjestu gdje se planira gradnja odnosno rekonstrukcija objekta.

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole, važno je napomenuti da iako ista nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na nekretnini za koju je izdana i ne predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posjed nekretnine, za njeno je izdavanje dovoljno samo dokazati pravni interes. Primjerice, dokazom pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole smatra se izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi. Nakon podnesenog zahtjeva, provodi se postupak izdavanja građevinske dozvole, tijekom kojeg su stranke investitor, vlasnik nekretnine za koju se izdaje građevinska dozvola i nositelj drugih stvarnih prava na toj nekretnini te vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči s nekretninom za koju se izdaje građevinska dozvola.

Koji su uvjeti za izdavanje građevinske dozvole?

Nakon provedenog postupka, tijelo graditeljstva dužno je izdati građevinsku dozvolu za građevinu nakon utvrdi da:

1) su uz zahtjev priloženi svi propisani dokumenti,

2) su utvrđeni svi propisani posebni uvjeti i uvjeti priključenja,

3) su izdane sve propisane potvrde glavnog projekta,

4) je glavni projekt u pogledu lokacijskih uvjeta izrađen u skladu s uvjetima za provedbu zahvata u prostoru propisanim prostornim planom,

5) je glavni projekt izradila ovlaštena osoba,

6) je glavni projekt propisno označen i da je izrađen tako da je onemogućena neovlaštena promjena njegova sadržaja, odnosno zamjena njegovih dijelova,

7) je donesen urbanistički plan uređenja, ako se dozvola izdaje na području za koje je posebnim zakonom propisana obveza njegova donošenja.

Dostava građevinske dozvole

Građevinska dozvola, odnosno rješenje o odbijanju zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole dostavlja se sljedećim osobama:

1) investitoru s glavnim projektom,

2) strankama koje su izvršile uvid u spis predmeta ili su se javile tijelu graditeljstva,

3) strankama koje nisu izvršile uvid u spis predmeta i nisu se javile tijelu graditeljstva izlaganjem na oglasnoj ploči tijela graditeljstva i na elektroničkoj oglasnoj ploči u trajanju od osam dana.

Protiv izdane građevinske dozvole dopušteno je izjavljivanje žalbe u roku od 15 dana od dana dostave rješenja, ako nije zakonom ili uputom o pravnom lijeku propisan duži rok.

Odvjetnik za građevinarstvo

Žalba susjeda na građevinsku dozvolu – kako susjed može izjaviti žalbu na građevinsku dozvolu?!

Odredbom čl. 102 Zakona o gradnji propisano je da je protiv građevinske dozvole dopušteno izjavljivanje žalbe, o kojoj odlučuje nadležno Ministarstvo, dakle o žalbi odlučuje Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Žalbu mogu izjaviti osobe koje se smatraju strankama u postupku, a u postupku se strankama smatraju:

– investitor,

– vlasnik nekretnine za koju se izdaje građevinska dozvola,

– nositelj drugih stvarnih prava na toj nekretnini te

– vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči s nekretninom za koju se izdaje građevinska dozvola.

Susjed svoju žalbu na građevinsku dozvolu može izjaviti ukoliko dokaže da ima pravni interes ili da je isti stranka u postupku, a obzirom da je on vlasnik nekretnine koja neposredno graniči s nekretninom za koju se izdaje građevinska dozvola, njegov pravni interes i svojstvo stranke proizlazi iz samog zakona, točnije iz čl. 115. Zakona o gradnji. Obzirom da Zakon o gradnji ne propisuje detaljne uvijete za izjavljivanje žalbe, a postupak za izdavanje građevinske dozvole je upravni postupka, na izjavljivanje žalbe primijeniti će se propisi Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine“ broj: 47/09; nadalje: Zakon o općem upravnom postupku). Rok za izjavljivanje žalbe iznosi 15 dana od dana dostave rješenja, ako nije zakonom ili uputom o pravnom lijeku nije propisan duži rok.

Sadržaj i predaja žalbe

Sukladno Zakonu o općem upravnom postupku propisan je sadržaj žalbe iz čega proizlazi da žalba susjeda na građevinsku dozvolu treba sadržavati broj i naziv rješenja koje se pobija, naziv javnopravnog tijela koje je rješenje donijelo i zbog čega je nezadovoljan rješenjem. Žalba susjeda na građevinsku dozvolu može se podnijeti ukoliko građevinska dozvola nije zakonita, dakle ukoliko je povrijeđen neki zakonski propis prilikom donošenja ista.

Nadalje, kad se u žalbi iznose nove činjenice i novi dokazi, susjed je dužan obrazložiti zašto te činjenice i dokaze nije iznio tijekom prvostupanjskog postupka. Svakoj stranci dostavlja se prijepis žalbe i daje rok za izjašnjavanje o novim činjenicama i dokazima. Žalba susjeda na građevinsku dozvolu predaje se prvostupanjskom tijelu koje je donijelo građevinsku dozvolu na način propisan za predaju podnesaka. Ako je žalba predana drugostupanjskom tijelu, tj. Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, ono će je bez odgode proslijediti prvostupanjskom tijelu. Žalba koja je u roku predana drugostupanjskom tijelu smatra se pravodobnom.

Žalba susjeda na građevinsku dozvolu – postupanje prvostupanjskog tijela po žalbi

Prvostupanjsko tijelo ispitat će je li žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe. Ako žalba nije dopuštena ili pravodobna ili izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je rješenjem. Kad prvostupanjsko tijelo utvrdi da je žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe, navodi žalbe razmotrit će se te ispitati zakonitost, odnosno ocijeniti svrhovitost rješenja koje se žalbom osporava. Žalba se zatim dostavlja na odgovor svim strankama te im se određuje primjeren rok za odgovor na žalbu.

Kad prvostupanjsko tijelo ocijeni da je žalba osnovana u cijelosti ili djelomično, zamijenit će pobijano rješenje novim ako se ne dira u prava trećih osoba. Ako prvostupanjsko tijelo ne odbaci žalbu ili ne zamijeni pobijano rješenje novim, bez odgode će dostaviti žalbu sa spisom predmeta drugostupanjskom tijelu.

Odvjetnik za građevinu

Žalba susjeda na građevinsku dozvolu – postupanje drugostupanjskog tijela po žalbi

Drugostupanjsko tijelo ispitat će je li žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe. Ako žalba nije dopuštena ili pravodobna ili izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je rješenjem. Kad drugostupanjsko tijelo postupajući u povodu žalbe protiv rješenja prvostupanjskog tijela o odbacivanju žalbe utvrdi da ne postoje razlozi za odbacivanje žalbe, poništit će rješenje o odbacivanju žalbe i riješiti odbačenu žalbu. Drugostupanjsko tijelo ispituje zakonitost i ocjenjuje svrhovitost pobijanog rješenja u granicama zahtjeva iz žalbe, ali pri tome nije vezano žalbenim razlozima. Drugostupanjsko tijelo u postupanju po žalbi pazi po službenoj dužnosti na nadležnost i postojanje razloga za oglašivanje rješenja ništavim. Drugostupanjsko tijelo riješit će stvar na temelju činjenica utvrđenih u prvostupanjskom postupku. Kad činjenice nisu u potpunosti utvrđene ili su pogrešno utvrđene u prvostupanjskom postupku, drugostupanjsko će tijelo upotpuniti postupak samo ili putem prvostupanjskog tijela. Protiv odluke drugostupanjskog tijela po žalbi može se pokrenuti upravni spor.

Kada je građevinska dozvola pravomoćna, a kada izvršna?

Kao što je prethodno navedeno, građenju građevine može se pristupiti na temelju pravomoćne građevinske dozvole, a graditi se mora u skladu s tom dozvolom, ako Zakonom o gradnji ili propisom donesenim na temelju tog Zakona nije drukčije propisano. Međutim, investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršne građevinske dozvole.

Navedeno znači da investitor može početi graditi i bez pravomoćne građevinske dozvole (dakle, pravomoćna građevinska dozvola je ona protiv koje više nema redovnih pravnih lijekova već nadležni referent na zahtjev investitora pečatom potvrđuje njenu pravomoćnost), i to temeljem izvršne građevinske dozvole (izvršna je ona koju je potvrdilo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, ali je uložena tužba Upravnom sudu), međutim na vlastiti rizik.

Zakonom je izričito navedeno da građevinska dozvola prestaje važiti ako investitor ne pristupi građenju u roku od tri godine od dana pravomoćnosti dozvole, a smatra se da je investitor pristupio građenju od dana prijave početka građenja.

 

Treba Vam odvjetnik za građevinske sporove ili pravni savjet, obratite nam se s povjerenjem.

  • Sadržaj i predaja žalbe
  • Žalba susjeda na građevinsku dozvolu - postupanje prvostupanjskog tijela po žalbi
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se