Cijena zemljišnoknjižnog izvatka

zk izvadak online
Zemljišno pravo lip 17, 2020

U Republici Hrvatskoj podaci o nekretninama vode se u katastarskim uredima i zemljišnoknjižnim sudovima. Zemljišnoknjižni, odnosno općinski sudovi vode zemljišne knjige u koje se upisuju u zemljišnoknjižni izvadak stvarna i druga prava na nekretninama te činjenice o pravnom stanju nekretnina mjerodavne za pravni promet.

Zemljišna knjiga i zemljišnoknjižni izvadak

Danas više ne postoji ručno vođena zemljišna knjiga koja se vodila ručnim upisivanjem podataka o nekretninama i pravima na njima u uvezane tomove zemljišnih knjiga, već se vodi isključivo u elektroničkom obliku.

Zemljišna knjiga vodi se po sustavu realnih folija, odnosno prema nekretninama, a ne prema nositeljima prava na nekretninama, te se svi upisi koji se odnose na istu nekretninu nalaze u zemljišnoknjižnom ulošku osnovanom za tu pojedinačnu nekretninu. Upravo se za sadržaj zemljišnoknjižnog uloška izdaje zemljišnoknjižni izvadak.

e zemljišnoknjižni izvadak

Od čega se sastoji zemljišnoknjižni izvadak?

Gruntovni (zemljišnoknjižni) izvadak prikazuje činjenično i pravno stanje nekretnine u trenutku izdavanja te je on jedini dokaz o pravu vlasništva na nekoj nekretnini. Sastoji se od tri dijela. List A ili posjedovnica sadrži podatke o glavnim obilježima nekretnine, odnosno o nazivu katastarske općine, broju zemljišnoknjižnog uloška, broju zemljišnoknjižne čestice, kulturi čestice i točnoj površini te čestice.

Na temelju lista B ili vlasničkog lista dobivaju se podaci o vlasniku nekretnine, sve promjene u vezi s vlasništvom, te osobna ograničenja kojima je vlasnik podvrgnut, primjerice da je maloljetan ili je nad njim otvoren stečaj.

U trećem dijelu, teretovnici saznaju se podaci o teretima koji se odnose na nekretninu, odnosno iz kojeg je vidljivo je li nekretnina opterećena pravima trećih osoba, primjerice hipotekom, pravom nazadkupa, prvokupa, najma, zakupa, otkupa, koncesije i drugo.

najbolji odvjetnik u zagrebu

Kako podići zemljišnoknjižni izvadak?

Za dobivanje izvatka potrebno je da stranka zna broj katastarske čestice i katastarsku općinu u kojoj se nalazi tražena čestica. Ukoliko stranka ne zna broj čestice, podatak je moguće da dobije pretraživanjem abecednog imena vlasnika u zemljišnoknjižnom odjelu ili u nadležnom katastarskom uredu koji ima podatke o posjednicima čestica kao i položaju čestica na katastarskim mapama.

Koji sud je ovlašten izdati zemljišnoknjižni izvadak i po kojoj cijeni?

Da bi zemljišnoknjižni izvadak bio javna isprava na temelju kojeg se sklapaju svi pravni poslovi vezani uz nekretninu, primjerica kupoprodajni ugovor ili ugovor o darovanju nekretnine, potrebno je da ga izda i ovjeri nadležno tijelo.

U praksi je najčešća situacija da osobe koje žele dobiti podatke o određenoj nekretnini dolaze u zemljišnoknjižne odjele općinskih sudova tzv. gruntovnice te traže zemljišnoknjižni izvadak za neku nekretninu. Nadležan je općinski sud kao zemljišnoknjižni sud prvog stupnja neovisno o tome vodi li zemljišnu knjigu za katastarsku općinu u kojoj se nalazi katastarska čestica za koju se traži izvadak.

Izvadak iz zemljišne knjige kojeg je izdao i ovjerio nadležni službenik općinskog suda uživa javnu vjeru, ima dokaznu snagu javne isprave te je dokaz o vlasništvu ili nekom drugom pravu koje može biti predmet upisa u zemljišne knjige.

Smatra se da takav izvadak istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje nekretnine, te da se doslovno slaže s upisanim podacima u zemljišnoj knjizi. On je temelj za sklapanje svih pravnih poslova vezanih uz tu nekretninu, primjerice ugovora o kupoprodaji nekretnine.

odvjetnik za nekretnine

Cijena za ZK izvadka

Pristojba za izdavanje zemljišnoknjižnog izvatka iznosi 20,00 kuna po poluarku tj. listu papira i plaća se u državnim biljezima.

Općinski sud nadležan je i za izdavanje zemljišnoknjižnog izvatka iz Baze zemljišnih podataka po pristojbi od 30,00 kuna. Baza zemljišnih podataka vodi se jedinstveno za cijelu Republiku Hrvatsku te se sastoji od podataka iz katastra nekretnina o obliku, površini i izgrađenosti nekretnine, te podataka iz zemljišne knjige o pravnom stanju nekretnina.

Iz Baze zemljišnih podataka zemljišnoknjižni sudovi nadležni su da izdaju izvadak o podacima o nositeljima knjižnih prava, te pravnim činjenicama i osobnim odnosima vezanih za nekretninu.

Osim za izdavanje izvatka u navedena dva slučaja, zemljišnoknjižni sudovi ovlašteni su izdati povijesni izvadak iz ručno vođene zemljišne knjge ili elektronički vođene zemljišne knjige, te iz baze podataka po pristojbi u iznosu od 30,00 kuna u državnim biljezima po poluarku tj. listu papira. Povijesni izvadak iz zemljišne knjige je javna isprava koja pored sadašnjeg stanja nekretnine i upisanih knjižnih prava sadrži i sve promjene koje su tome prethodile.

Cijena za zemljišnoknjižni izvadak izdan od javnog bilježnika ili odvjetnika

Od 2015. godine zemljišnoknjižni izvadak na zahtjev stranke mogu izdavati javni bilježnik ili odvjetnik koji ostvaruju pristup Zajedničkom informacijskom sustavu zemljišnih knjiga i katastra putem osobnog korisničkog računa. I za jedne i druge procedura je ista. Odvjetnik i javni bilježnik trebaju se šifrom prijaviti u sustav i preko nje imaju pristup zemljišnjim knjigama. Za dobivanje izvatka potrebno je da znaju broj čestice i katastarsku općinu u kojoj se nalazi tražena čestica, te da plate sudsku pristojbu. Sudska se pristojba plaća sukladno Zakonu o sudskim pristojbama i Zakonu o zemljišnim knjigama (NN 63/19) uvećana za 2.2 posto naknade za platni promet.

Isto tako, za zemljišnoknjižne izvatke izdane i ovjerene od strane javnog bilježnika ili odvjetnika plaća se dodatna naknada u iznosu od 20,00 kuna po izvatku, te imaju snagu javne isprave. Nakon uplate elektroničkim putem, odvjetnik će dobiti izvadak s elektronskim potpisom suda. Za izavanje zk izvatka potrebno je još platiti posebnu nagradu odvjetniku odnosno javnom bilježniku.

zemljisnoknjizni izvadak

Izdavanje zemljišnoknjižnog izvatka putem sustava e-Građani

Zakon o zemljišnim knjigama dopušta da osobe koje imaju ovlaštenje za pristup putem sustava e-Građani mogu ishoditi zemljišnoknjižni izvadak elektroničkim putem.

Preduvjet je da se registriraju u sustav e-Građani, unesu podatke o nekretnini, odnosno broj čestice i katastarsku općinu u kojoj se nalazi čestica, te da uplate sudsku pristojbu.

Sudska pristojba plaća se sukladno Zakonu o sudskim pristojbama i Zakonu o zemljišnim knjigama uvećana za 2.2 posto naknade za platni promet. Nakon uplate, izvadak kojeg će dobiti građani preko sustava e-Građani imat će elektronski potpis i svojstvo javne isprave.

Treba li Vam odvjetnik za nekretnine, obratite nam se s povjerenjem.

  • Cijena za zemljišnoknjižni izvadak izdan od javnog bilježnika ili odvjetnika
  • Sastav zemljišnoknjižnog izvadka
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se