Da li stranac može kupiti poljoprivredno zemljište u Republici Hrvatskoj?

Odvjetnik za zemljište
Zemljišno pravo stu 22, 2020

Javlja se pitanje da li stranac može kupiti poljoprivredno zemljište u Republici Hrvatskoj? U Republici Hrvatskoj poljoprivredno zemljište je 70 posto u rukama privatnika, a 30 posto u vlasništvu države. Prema službenim podacima iz 2018. godine, državnog je zemljišta ukupno 874.230 hektara, od čega se na poljoprivredno odnosi 364.001 hektar, a ostatak na šumsko. Samo poljoprivredno zemljište, prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu (NN 20/18, 115/18, 98/19), obuhvaća poljoprivredne površine koje su po načinu uporabe u katastru opisane kao: oranice, vrtovi, livade, pašnjaci, voćnjaci, maslinici, vinogradi, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište koje se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.

Kako nositelji prava vlasništva na poljoprivrednom zemljištu mogu biti domaće fizičke i pravne osobe, ovim člankom saznajte da li stranac može kupiti poljoprivredno zemljište u Republici Hrvatskoj.

Najbolji odvjetnik za poreze

Da li stranac može kupiti zemljište, a koje nije poljoprivredno u Republici Hrvatskoj?

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju, državljani država članica Europske unije mogu steći pravo vlasništva nekretnina u Republici Hrvatskoj pod pretpostavkama koje vrijede za stjecanje prava vlasništva za državljane Republike Hrvatske i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, izuzev nekretnina u izuzetim područjima – poljoprivredno zemljište određeno Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Za stjecanje prava vlasništva nije im potrebna suglasnost ministra pravosuđa.

Državljani trećih država koje nisu članice Europske unije mogu steći pravo vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj na temelju zahtjeva o kojem se odlučuje u upravnom postupku, uz uvjet da je stranac državljanin države s kojom postoji uzajamnost za stjecanje prava vlasništva na nekretninama u Republici Hrvatskoj.

Odvjetnik za nekretnine čakovec

Da li stranac može kupiti poljoprivredno zemljište u Republici Hrvatskoj?

U načelu, građani Europske unije slobodno mogu kupovati poljoprivredna zemljišta i nekretnine u drugim državama članicama Europske unije jer je riječ o pravu vezanom uz slobodu kretanja kapitala na jedinstvenom tržištu Europske unije. Izuzetak su one zemlje koje su tijekom pregovora s Europskom unijom o članstvu izborile privremenu odgodu tog prava.
Upravo je takva situacija sa poljoprivrednim zemljištem u Republici Hrvatskoj.

Naime, Ugovorom o pristupanju Europskoj uniji, Republici Hrvatskoj je odobreno prijelazno razdoblje od sedam godina tijekom kojega vrijedi zabrana prodaje poljoprivrednog zemljišta državljanima drugih država članica Europske unije.
Sukladno navedenom Ugovoru, Hrvatski sabor je potvrdio Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji u članku 2. propisuje da nositelji prava vlasništva na poljoprivrednom zemljištu ne mogu biti strane pravne i fizičke osobe, osim ako međunarodnim ugovorom i posebnim propisom nije drukčije određeno. Iznimno, strane pravne i fizičke osobe mogu stjecati pravo vlasništva na poljoprivrednom zemljištu nasljeđivanjem uz uvjet reciprociteta da ono što vrijedi za stranca u Hrvatskoj mora vrijediti za Hrvata u njegovoj zemlji.

Odvjetnik za poreze čakovec

Iz kojih je razloga uveden moratorij na prodaju poljoprivrednog zemljišta stranim državljanima i pravnim subjektima Ugovorom o pristupanju Europskoj uniji?

Na temelju Ugovora o pristupanju Europskoj uniji 2011. godine, Republika Hrvatska je kao jednu od prijelaznih mjera dogovorila sedmogodišnji moratorij na prodaju državnog i privatnog poljoprivrednog zemljišta stranim državljanima i pravnim subjektima.
Tim se mjerama željelo ublažiti mogući nepovoljan učinak iznenadnog otvaranja tržišta državnog poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj zbog velikih razlika u cijenama zemljišta i kupovnoj moći poljoprivrednika u odnosu na ostale države članice Europske unije.

Osim toga, smatralo se da je tržište poljoprivrednog zemljišta još pod utjecajem institucijskih čimbenika zbog kojih je otežano korištenje poljoprivrednog zemljišta, kao što su nedovršena privatizacija i povrat zemlje, nesigurno vlasništvo, neuređene zemljišne knjige i katastar. Hrvatska je, osim toga, naglasila da je zbog Domovinskog rata veliki postotak poljoprivrednog zemljišta neiskoristiv zbog mina i provođenja aktivnosti razminiranja.

Poljoprivredno zemljište čakovec

Odgoda prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima do 2023. godine

Iako je sedmogodišnje prijelazno razdoblje predviđeno u Ugovoru o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji isteklo u srpnju 2020. godine, u pristupnim je dokumentima ostavljena mogućnost produljenja tog roka za još tri godine. Iz Ministarstva poljoprivrede to su zatražili prije isteka prvog roka, obrazlažući kako i dalje postoje isti razlozi zbog kojih je moratorij i uveden.

S obzirom na ključne pokazatelje da još nemamo potpuno ravnopravan položaj, odnosno naše je zemljište jeftinije u odnosu na veliku većinu članica Europske unije, a naši državljani imaju manju kupovnu moć te imamo manju snagu poljoprivrednog gospodarstva, Europska je komisija osigurala Republici Hrvatskoj dodatno razdoblje od tri godine moratorija na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, a koje treba iskoristiti za puno iskorištenje potencijala poljoprivrede vraćanjem što je moguće više poljoprivrednih površina u proizvodnu funkciju.
Važno je napomenuti da će nakon 30. lipnja 2023. stranci moći kupiti poljoprivredno zemljište u Republici Hrvatskoj jer se moratorij više neće moći produžiti.

Kupujete li poljoprivredno zemljište i trebate pravnu pomoć, obratite nam se s povjerenjem.

  • Da li stranac može kupiti zemljište
  • Odgoda prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima do 2023. godine
Odvjetnik - kontaktirajte nas

KONTAKTIRAJTE NAS

Kako bi dogovorili termin sastanka s odvjetnikom radi savjetovanja o Vašoj konkretnoj pravnoj situaciji, molimo da popunite kontakt formu te da uz Vaše kontakt podatke navedete i poželjni termin sastanka odnosno pravnog savjetovanja kod odvjetnika.

Javite nam se